Jak nainstalovat Windows 10

V ještě nedávné minulosti byla instalace jakéhokoliv operačního systému činností, která vyžadovala spoustu času a pomalu odborné dovednosti, ale naštěstí se doba pořád mění a modernizuje. To znamená, že bylo myšleno na všechny uživatele, takže se proces instalace OS zjednodušil a zpřístupnil širokému spektru uživatelů.

A to platí i pro operační systém Windows 10, který dnes dokáže i bez pomoci specialistů nainstalovat téměř každý. Proto vás určitě bude zajímat, jak nainstalovat Windows 10?

Před samotnou realizací instalace Windows 10 na vaše PC zařízení je potřebné rozlišit, jestli jde o zcela novou instalaci operačního systému na zařízení, na kterém žádný OS nebyl nebo jde o upgrade nainstalovaného Windows starší verze jako například Windows 7 či jiného operačního systému nebo chcete přeinstalovat Windows 10.

Další kroky jsou závislé od toho, jestli jde o instalaci Windows 10 z DVD, USB nebo se jedná o elektronickou licenci. Jde o to, že i když je instalace z těchto zdrojů v podstatě stejná, tak se obvykle liší v oblasti přípravných fází. Nejjednodušší je však instalace z DVD nebo USB, protože instalaci lze spustit pouhým načtením těchto fyzických médií. V případě elektronické licence je potřebné ze všeho nejdřív vytvořit instalační USB disk.

Pokud tedy již instalační médium máte, tak můžete nabootovat instalaci Windows 10, které probíhá přímo na obrazovce BIOS nebo pomocí nástupce UEFI. To probíhá tak, že při startu PC zařízení je potřebné vstoupit do BOOT menu, které aktivujete jednou z klávesnic F1, F2 nebo F8, F10 či F12 případně ESC nebo DELETE.

Po vstupu do BOOT menu vyhledáte řádek, na kterém se nachází právě instalační médium tedy DVD nebo USB, které obsahuje potřebné instalační soubory. Přesný návod je závislý na konkrétním výrobci, protože instalační prostředí BIOS nebo UEFI se může lišit. V každém případě je potřebné dostat řádek s instalací na první místo v seznamu. V spodní části obrazovky je možné využít navigační nápovědu. Následně uložte nastavení a pomocí klávesnice obvykle F12 můžete opustit BIOS.

Po opuštění BIOSu by mělo dojít právě k nabootování instalačního souboru.

Teď vás už čeká jednodušší proces, a to samotná instalace Windows 10 spočívající v potvrzování oken. Nejdřív půjde o nastavení jazyka a času a následně se zobrazí okno s tlačítkem instalace, na které stačí kliknout. Systém si od vás vyžádá licenční klíč, lze jej uvést i později.

Další okno vyžaduje potvrzení přečtení licenčních podmínek a následuje okno s volbou typu instalace, která je buď formou Upgrade, nebo Vlastní. V případě, že jde pouze o aktualizaci systému, zvolte první možnost, pokud jde o instalaci na zařízení, na kterém nikdy žádný OS nebyl nebo jde o nahrazení současné verze OS, tak zvolte druhou variantu.

Pak již jde o volbu diskové jednotky a následně již počkáte jen na dokončení instalačního procesu. Další okna nabízejí expresní nastavení a další možnosti, dále dotaz ohledně vlastníka PC zařízení, vytvoření účtu v Microsoftu a na konci vás čeká vytoužené prostředí Windows 10, které můžete začít využívat.

Comments are closed.