Jak odvirovat počítač a notebook?

Nástrahy internetu jsou víc, než známé a asi každý uživatel se setkal s tím, že nějaký ten vir se dostal i do jeho počítače či notebooku. Pokud používáte kvalitní antivirový systém, tak tyto nástrahy můžete eliminovat a antivir včas odhalí zavirované stránky. Ale jsou i takoví uživatelé, kteří využívají antivir nekvalitní či vůbec žádný.

Často ani nepoznáte, že vaše PC zařízení je napadené nějakým počítačovým virem, který PC akorát zbytečně zpomaluje či odesílá informace, které by měly zůstat ve vašem PC či v notebooku v bezpečí. Kromě obávaného Trojského koně jsou to různé spyware, malware, ransomware a podobně.

Každý takový virus se chová jinak, ale v podstatě způsobují podobné potíže jako například již zmíněné zpomalení PC, nahlášení podezřelé stránky antivirem, vyskakovací okna, samovolné restartování zařízení a podobně.

Odvirování je pak nevyhnutelné, a tak se pojďme podívat, jak odvirovat počítač a notebook.

V první řadě je potřebné do PC či notebooku nainstalovat kvalitní antivirový program. Mezi nejpopulárnější a také účinné patří ESET, Avast, Norton, AVG, McAfee a podobně. Nainstalovaný antivir je potřebné pravidelně aktualizovat.

Můžete využít i různé ověřené programy, které dokážou odstranit v prohlížeči vyskakovací okna a tím PC zařízení ochránit před případným zavirováním.

Před odvirováním PC je vhodné zálohovat data uložené v PC, protože proces odvirování je může poškodit či zcela odstranit.

K odvirování můžete využít také běžnou kontrolu buď přes nainstalovaný antivirový program, nebo kontrolu pomocí běžících procesů.

I při odvirování se však může škodlivý kód znovu uložit do operační paměti a tomu dokáže zabránit spuštění PC zařízení v nouzovém režimu. A ještě lepší možností, jak škodlivému viru zabránit v uložení i po odvirování je operační systém nespustit a místo něj využít spuštění speciálního antivirového systému ze záchranného CD nebo USB. Tady se vir nemůže aktivovat ani se bránit smazání.

Dále se k odvirování často používá také možnost připojení pevného disku s infikovaným OS k dalšímu PC a následně provést odvirování z druhého PC, avšak tady je riziko, že bude virem poškozený i druhé zařízení, takže je na místě obezřetnost.

A tou poslední možností je buď oprava operačního systému, nebo rovnou jeho čistá reinstalace, která znamená úplné odstranění uložených dat a tím i virů.

Comments are closed.