Ve chvíli, kdy poprvé zapneme nový počítač nebo notebook, nestačíme se divit jeho rychlosti. Stačí ale několik měsíců a tento efekt se pomalu ztrácí. Po počáteční euforii pak nervózně poťukáváme prsty do stolu a čekáme, až se vše potřebné načte. Co způsobilo toto zpomalení? Nějaká chyba v systému? Co je třeba vyměnit?
- Většinou není nutné měnit žádné součástky.
- Postačí se zbavit nepotřebných souborů, které si náš počítač ukládá na disk.
- A to i přesto, že nic nestahujete a vy sami neukládáte.
Při prohlížení internetu a otevírání příloh se nám na pevný disk dostává takzvané počítačové smetí. Když je ho příliš, už to naše zařízení nezvládá. Pomyslným koštětem, které nám toto smetí vymete, mohou být různé aplikace a programy. Některé jsou placené a některé jsou k dispozici zadarmo. Stačí si jen vybrat ty, které nám s tímto problémem pomohou.
- Někdy ale samotné aplikace a programy celý problém nevyřeší.
Zejména u starších počítačů bývá slabinou malá operační paměť. Nové operační systémy kladou stále větší nároky a starší typy počítačů na ně prostě nejsou stavěné. Není ale nutné měnit celý notebook nebo PC. Stačí vyměnit jen některé součástky. Účinnou pomocí je instalace SSD disku přímo dovnitř počítače. Tento způsob dokáže zrychlit i opravdu starou technologii.
- Je však nutné si ověřit, jestli je na základní desce volný slot pro instalaci nového modulu.
- V případě nedostatku prostoru je řešením ten původní prostě nahradit.
Pokud problém s rychlostí zaznamenávají hráči náročnějších her, pak se doporučuje výměna grafické karty. Pak si lze snadno zahrát si i nové tituly, které mají větší požadavky především na grafiku. Další z cest je odinstalace nepotřebných programů. Některé nich ale po sobě ve Windows zanechávají složky, odkazy a další pozůstatky, které se jen těžko dohledávají.