Místo na disku – WINDOWS.OLD

Každý z nás musel někdy řešit problém s místem na systémovém disku v prostředí MS WINDOWS. Při dnešních kapacitách pevných disků to není zase tak častým jevem (cíleno na klientské fyzické stanice). Serverové systémy jsou dnes z 99% provozovány ve virtuálním prostředí a s místem se zde šetří o mnoho více, ale i přesto více jak 50% správců řeší nedostatek místa ve virtuálním serveru pomocí "nafouknutí" disku. (dnešní prostředí a systémy nám dovolují zvětšit virtuální disk za provozu během desítek vteřin)ale je toto řešením?

Cena kapacity diskového úložiště je ve virtuálním prostředí přeci velmi drahá (za předpokladu využívání centrálních diskových polí nebo speciálních hdd) a proto bychom s touto kapacitou měli nakládat rozumně. V případě problému s nedostatkem kapacity u systémového disku na serverovém i klientském operačním systému Windows si na základě zkušeností dovolím tvrdit, že ve většině případech si dokážeme vystačit se současně přidělenou kapacitou pevného disku. A to tím, že pročistíme nepotřebná data jako například systémové logy, aktualizace windows update, temp soubory, odložené instalační data a další. V tomto článku se podíváme jak získat zpět drahocenný prostor po provedení aktualizace operačního systému na vyšší verzi nebo service packu.

Při upgrade systému na vyšší verzi (například upgrade Windows 2012 na Windows 2012 R2) si na disku C:\ vytvoří složku "WINDOWS.OLD" kde je uložena záloha celého operačního systému před změnou. Dokud tuto složku neodstraníme tak nám bude zabírat místo. (Toto zabrané místo není zanedbatelné)

Tento postup se v tomto období velmi hodí pro údržbu místa těm, kteří testují operační systém Windows 10 Preview. Při každé instalaci nového sestavení se nám do složky "windows.old" od zálohuje předchozí systém a tak přicházíme o toto drahocenné místo. V případě SSD disků je to velmi drahý a nedostatečný prostor.

Pokud se rozhodneme tuto složku odstranit měli bychom vědět, že se již nebudeme moci vrátit zpět před provedené změny. Na provozních systémech tato složka ztrácí smysl cca po týdnu od aktualizace a na klientských stanicích cca po třech týdnech. I takto je to velmi dlouhá doba pro návrat zpět a ztrátu dat a přeci to ještě máme řešeno zálohováním ne? 🙂Odstranění složky "WINDOWS.OLD" se dá provést několika způsoby.

ODSTRANĚNÍ pomocí "vyčištění disku"

Tato varianta je k dispozici na všech klientských operačních systémech a na serverových pouze za podmínky, že máme nainstalovanou funkci "DESKTOP EXPERIENCE (grafické prostředí serveru)". Toto rozšíření máme na serverových systémech instalováno zřídka kdy a z bezpečnostních důvodů nedoporučuji instalovat pokud ho opravdu na daném serveru nepotřebujeme. Důvodem pro instalaci jsou terminálové servery nebo nutnost podpory Flash aplikací. Jak tedy postupovat pomocí "vyčištění disku"?

  1. Pomocí klávesové zkratky  WINDOWS + R vyvoláme dialog pro spuštění do, kterého zadáme příkaz cleanmgr, nebo můžeme použít alternativní metodu a to, že na vlastnostech pevného disku zvolíme volbu "vyčištění disku"
  2. Po otevření aplikace zvolíme "vyčistit systémové soubory"(chvilinku to potrvá)
  3. Po načtení informací uvidíme přehled obsazeného místa systémovými soubory. Zrušíme výchozí označení a zvolíme položku "předchozí instalace systému windows" (vidíme zde i kolik nám zabírá místa a není to málo)
  4. Kliknutím na OK potvrdíme naší volbu a spustí se proces vyčištění složky WINDOWS.OLD (tato operace může trvat i desítky minut).

Odstranění pomocí příkazového řádku

V případě, že nemáme k dispozici aplikaci "vyčištění disku" viz. výše informace o serverových systémech nebo chceme operaci automatizovat pomocí skriptu postupujeme takto.

  1. Spustíme příkazový řádek se zvýšeným oprávněním (například: WIN + R => "powershell.exe Start-Process powershell -verb runas -argument cmd.exe")
  2. Do konzole zadáme příkaz, který nám zajistí převzetí vlastnictví složky WINDOWS.OLD včetně jejího obsahu
takeown /F %SystemDrive%\Windows.old\* /R /A /D Y
  1. Předchozí příkaz nějakou dobu poběží (je potřeba vyčkat). Spustí se nám výpis informací při přebírání vlastnictví složky windows.old (takový malý matrix)
  2. Po dokončení spustíme příkaz pro nastavení oprávnění pro složku windows.old a její obsah pomocí příkazu
cacls %SystemDrive%\Windows.old\*.* /T /grant administrators:F
  1. Posledním příkazem je odstranění složky windows.old zadáním příkazu
RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old

 

Comments are closed.